ÇEVRİMİÇİ KAYNAKLAR

MBS Portalı

http://mbs.meb.gov.tr/

Site Hakkında Bilgi: Hayat boyu rehberlik adıyla anılan Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi web sayfası Dünya Bankası kredisiyle yürütülen Ortaöğretimi Güçlendirme Projesi kapsamında geliştirilmiştir.

Rehberlikte Kullanma Amacı: Bu sitenin genel amacı, lise öğrencileri ile mezunların yetenek, ilgi ve meslek değerlerini tanımalarına, bu özelliklerine uygun önlisans ve lisans programlarını görmelerine ve özellikleriyle eşleşen bu programlar hakkında doğru bilgilere ulaşmalarına yardım etmektir.

Rehberlikte Kimler için Kullanabilirsiniz?

  • Ortaokul 8. Sınıf Öğrencileri (Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerini tanıtım kılavuzu)
  • Lise öğrencileri
  • Liseden mezun olmuş ancak bir yükseköğrenim programına yerleşmemiş olanlar
  • Bir yükseköğrenim programına yerleşmiş ancak yerleştiği programdan memnun olmadığı için program değiştirmek isteyen bireyler
  • İlgi, meslek değerleri ve yeteneklerini öğrenmek isteyen diğer kullanıcılar.

Siteden Yararlanmanın Koşulu: Bu sitede meslekleri tanımak ve sitede yer alan diğer bilgilere ulaşmak için üye olmak gerekmemektedir. Ancak ilgi, yetenek ve meslek değerleri envanterlerini doldurmak için siteye üye olmak gerekmektedir. Sisteme üye olmak için herhangi bir onay gerekmemektedir. İlgi, yetenek ve değer ölçeği adlarını taşıyan üç envanterin tamamı doldurulduğu zaman, kullanıcıya uygun önlisans ve lisans programları listelenmektedir.

Web Sayfasından Nasıl Yararlanabilirim: Bu web sitesinde pek çok menü olmasına rağmen Kariyer Rehberliği konusuyla en ilgili iki menü “Meslekleri Tanıma” ve “Kendimizi Tanıyalım” başlıklarını taşımaktadır.

Bu içerik toplam 3127 kez görüntülenmiştir.
Portal içerikleri bugün 674 kez görüntülendi, 01.01.2018 tarihinden itibaren 1.864.538 tekil ziyaretçi tarafından ziyaret edildi.