ÇEVRİMİÇİ KAYNAKLAR

Europass

https://europass.cedefop.europa.eu/tr/documents/curriculum-vitae

Site Hakkında Bilgi: Avrupa Komisyonu’nun bir ajansı olarak Avrupa Birliği’nde mesleki eğitimin güçlendirilmesine yönelik olarak faaliyet gösteren CEDEFOP, Europass hizmetlerine ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa’da Öğrenim ve Çalışmaya Açılan Kapılar olarak kendisini lanse eden Europass web sitesi, Özgeçmiş (CV) ve kullanılacak ekleri AB düzeyinde standart hale getirmeyi amaçlamaktadır. Web sayfasının amacı, Europass hakkında menüsünde de anlatıldığı gibi, insanların iş ya da eğitim fırsatlarını araştırırken kendi yeterliliklerini, bilgi ve becerilerini en etkili şekilde sunmalarına yardımcı olmaktır.

Rehberlikte Kullanılma Amacı: Gerek öğrenim görmek gerekse de işgücü piyasasında iş aramak veya iş değiştirmek isteyenlerin kullanabileceği en önemli araç özgeçmiş yazmaktır. Europass kullanıcılara bu imkanı detaylı ve yardım edici bir şekilde sunmaktadır. Europass, beceri ve yeterlilikleri Avrupa çapında açık, anlaşılabilir ve kabul edilebilir hale getirmektedir. Avrupa Birliği’nde öğrenim görmek, staj yapmak ve çalışmak isteyen gençlerin Europass’ı kullanmasında yardımcı olabilirsiniz. Europass ayrıca Türkiye’de bazı üniversiteler ve işverenler tarafından da kullanılmaktadır. Bu nedenle Europass önemli bir rehberlik aracıdır.

Web Sayfasının Rehberlikte Kullanılacak Yönleri: Europass web sayfası, ana sayfaya ek olarak şu menülerden oluşmaktadır: Europass Hakkında; Europass Belgeleri; Europass ve Siz; Avrupa’da Eğitim ve Çalışma ve Kaynaklar. Europass web sayfasının tamamı rehberlikte kullanılabilir. Ancak kullanıcının ihtiyacına bağlı olarak spesifik alanlarla da kullanım sınırlandırılabilir. Örneğin, sadece özgeçmiş yazmak isteniyorsa, açılış sayfasında özgeçmiş yazma seçeneği tıklanabilir.

Bu içerik toplam 2435 kez görüntülenmiştir.
Portal içerikleri bugün 778 kez görüntülendi, 01.01.2018 tarihinden itibaren 1.864.596 tekil ziyaretçi tarafından ziyaret edildi.