KARİYER PSİKOLOJİK DANIŞMANLARI

Hayat Boyu Öğrenme ve Hayat Boyu Rehberlik

Hayat boyu öğrenme; bireyin; bilgi ve becerilerini geliştirmek amacıyla hayatı boyunca katıldığı her türlü öğrenme etkinlikleridir. Öğrenme, “beşikten mezara” kadar devam etmektedir, belli bir yaşa ve ortama bağlı olmaksızın her yaşta ve her yerde gerçekleşebilir.

Hayat boyu öğrenme faaliyeti bir saatlik seminer ya da birkaç yıl süren bir öğrenim programı şeklinde olabilir ve çıraklıktan ustalığa kadar farklı öğrenme aşamalarını kapsayabilir.

Hayat Boyu Rehberlik, her yaştan bireylere yaşamlarının herhangi bir döneminde eğitsel ve mesleki tercihlerini yapabilmeleri, kendilerini ve mesleklerini geliştirebilmeleri ve sürdürebilmeleri için verilen destek hizmetleridir. Bireylerin;

  • öğretime yönelik seçimler
  • eğitim seçimleri
  • mesleki seçimler yapmak için ve
  • kariyerlerini yönetmeleri için hayat boyu rehberlik hizmetleri ile desteklenmesi önemlidir.

“Hayat boyu öğrenme bağlamında rehberlik, her yaştaki ve hayatının tüm dönemlerindeki bireylerin kapasite, yetkinlik ve ilgilerini belirleyebilmeleri, eğitim, öğretim ve mesleğe ilişkin karar almaları ve bu kapasite ve yetkinliklerin edinildiği ve/veya kullanıldığı öğrenme ortamı, çalışma ortamı ve diğer ortamlarda izledikleri bireysel yolları yönetmelerine imkan tanıyan bir dizi faaliyete atıfta bulunur. (AB, Konsey Tüzüğü, 2004)”

Bireylerin kişisel ve mesleki gelişimi ve istihdamı amacıyla gereksinim duyduğu hayat boyu öğrenme sürecinde, neyi, neden ve nasıl öğreneceğini bilmesi gerekmektedir.

Bu süreç, bireyin hayatı boyunca kariyer fırsatları konusunda doğru bilgiye ulaşmasında, bunları değerlendirmesinde ve en doğru kararı vermesinde yardımcı olacak hayat boyu rehberliği gerekli kılmaktadır.

Bireyin hayatı boyunca kariyer fırsatları konusunda doğru bilgiye ulaşması için, bunları değerlendirmesi için, en doğru kararı vermesine yardımcı olmak için hayat boyu rehberlik gereklidir.

Hayat boyu rehberlik hizmetlerine farklı biçimlerde erişilebilir;

  • Okullar, MTE ve HBÖ Merkezleri (öğrenciler, ebeveynler, aileler)
  • Okul dışındaki Rehberlik ve Araştırma Merkezleri (öğrenciler, ebeveynler, aileler)
  • Yüksek Öğrenim Merkezleri (öğrenciler)
  • Kamu İstihdam Hizmetleri Merkezi (ağırlıklı olarak işsizler)
  • Ulusal Telefon Yardım Hatları ve İnternet Siteleri / Çevrimiçi hizmetler (ağırlıklı olarak yetişkinler, öğrenciler)
  • Hayat Boyu Rehberlik Web siteleri

Hayat Boyu Rehberlikte Faydalanabileceğiniz Çevrimiçi Kaynaklar

Bu içerik toplam 6579 kez görüntülenmiştir.
Portal içerikleri bugün 212 kez görüntülendi, 01.01.2018 tarihinden itibaren 1.811.851 tekil ziyaretçi tarafından ziyaret edildi.