KENDİNİ KEŞFET

Öğrenme Stilleri

Kimi dersleri öğrenmek bizi mutlu ederken, kimi dersler bize daha uzak gelir ve belki de hoşumuza gitmez. Bir derse ilgi duymamızın sebepleri arasında o konuya duyulan ilgi önemli bir rol oynamakla birlikte öğrenme stillerimiz de önemlidir. Öğrenme stilleri yeni bir bilgiyi öğrenirken kullandığımız kendimize özgü yollardır. Her öğrencinin tercih ettiği bir öğrenme stili vardır ve çoğu öğrenci, yeni bilgileri özümsemek için bu stilleri kullanır. Öğrenme stilleri bireyler arasındaki farklılıklardan birisidir ve eğitim ortamlarında da bu farklılıklar göz önünde bulundurulmaya çalışılır. Öğrenme deneyimleri öğrenme stilleri ile uyuşmadığında öğrenme daha zor gerçekleşir. İş ve meslek yaşamı için hayat boyu öğrenme vazgeçilmezdir. Öğrenme stilleri bu nedenle bize işimize nasıl yaklaştığımız, yeni şeyleri öğrenme biçimlerimiz ve farklı stillere sahip kişilerle nasıl çalıştığımız konusunda önemli ipuçları sunar. Her birey bu öğrenme stillerinden bir ya da birkaçı ile daha iyi öğrenebilir. Yapıcı olarak başkaları ile birlikte çalışma olanağı, çoğu organizasyon tarafından çok değer verilen bir beceridir. Tercih ettiğiniz öğrenme stillerini keşfetmek, sizi başarılı bir kariyere yönlendiren bir eğitim deneyimi planlamanıza yardımcı olabilir. İnsanlar farklı biçimlerde daha iyi öğrenebilirler ve çoğunlukla öğrenme deneyimlerini bu özellikleri üzerine oturturlar.

Görsel Öğrenenler

Görsel öğrenenler öğrenecekleri konuları görmeyi tercih eder. Öğrenirken veya öğretirken haritalar, diyagramlar, çizelgeler, beyaz tahta ve broşürler kullanırlar. Ayrıca, yön duygusu veren iyi bir mekânsal hisleri de de vardır. Haritaları kullanarak yollarını kolayca bulabilir ve nadiren kaybolurlar. Bir asansörden çıktığında içgüdüsel olarak hangi yöne döneceğini bilirler. Görsel öğrenenler için ortak meslekler arasında ressamlar, heykeltraşlar ve grafik sanatçıları gibi görsel sanatçılar; fotoğrafçılar; iç dekoratörler yer alır.

Sözel Öğrenenler

Sözel öğrenler yazılı ve sözel olarak öğrenmeyi tercih ederler. Kavramları ve uygulama bilgilerini açık ve anlaşılır bir şekilde iletirler. Sözel öğrenenlere iyi uyan meslekler arasında politikacılar, gazeteciler ve profesyonel yazarlar bulunmaktadır.

İşitsel Öğrenenler

şitsel öğreniciler daha güçlü iletişim ve sosyal becerilere sahip olma eğilimindedir. Dinleyerek, müzikle, ritimle, grup tartışmalarıyla öğrenirler. Okuduklarını yüksek sesle veya içlerinden tekrarlarlar. Bu öğrenme stillerine sahip kişiler müzisyen olabilirler, çağrı merkezlerinde çalışabilirler. İyi bir dinleyici oldukları için psikolog, psikolojik danışman olabilirler.

Kinestetik Öğrenenler

Kinestetik öğrenciler genellikle vücutlarının bir kısmıyla hareket halindeyken öğrenirler. Uzun süre oturmakta güçlük çekerler ve bazı öğretmenler ve anne-babalar onları hiperaktif olarak etiketleyebilir. Bir şeyin nasıl çalıştığını bilmek ve nesnelere dokunmak, deneyimlemek isterler. Bu tür öğrenen kişiler sporcular, inşaat işçileri, dansçılar ve aktörler vb. kişilerdir.

Sosyal Öğrenenler

Sosyal öğrenenler insanlardan hoşlanırlar ve dünyalarını kişisel etkileşimlerle doldururlar. İnsanlar sosyal öğrenciyi dinler, çünkü kendine güvenir ve güvenilir bir tavır sergiler. Sosyal öğrenenler sınıflarda öğrenmeyi, diğerleri ile küçük ve büyük gruplarla etkileşime girmeyi tercih ederler. Sosyal öğrenenlerin ilgi duyabileceği meslekler danışmanlık, öğretmenlik, siyaset, satış ve insan kaynakları alanları olabilir.

Bu içerik toplam 4168 kez görüntülenmiştir.
Portal içerikleri bugün 1.973 kez görüntülendi, 01.01.2018 tarihinden itibaren 1.860.043 tekil ziyaretçi tarafından ziyaret edildi.