KENDİNİ KEŞFET

Değerler

Yaşamınızda önem verdiğiniz şeyler nelerdir?

Hepimizin yaşamı boyunca geliştirdiği inançları, tutumları ve değerleri vardır. Ailemiz, arkadaşlarımız, toplumumuz ve sahip olduğumuz deneyimler, kim olduğumuz ve dünyayı nasıl gördüğümüz konusundaki düşüncelerimize katkıda bulunur. Değerler, bir kişinin saygı duyduğu ilkeler, standartlar veya niteliklerdir. Bir 'değer' genellikle, bir fikrin veya davranış türünün değeriyle alakalı belirli bir inanç tarafından oluşturulur. Mesleki değerler ise, meslek seçimi, bir iş veya kariyere karar verirken göz önüne alınması gereken en önemli faktörlerden biridir. Mesleki değerlerimiz, çalışmalarımızda neyin önemli olduğuyla ilgili inançlarımızı temsil eder.

Değerleriniz, genel olarak yaşamınızda ve bu sürecin bir parçası olarak mesleği seçme ve bir işte çalışma açısından önemli olduğuna inandığınız şeylerdir. Değerler yaşamınızın tüm alanlarındaki seçimler üzerinde etkili olabilir. Değerlerinizin farkında olmak, yaşamınızda sizin için en önemli olanın daha net olarak ortaya konulmasında yardımcı olacaktır. Bir değer, sizin için anlamlı olan bir inanç ve önceliğe sahiptir ve hem eylemlerinizi hem de tepkilerinizi etkiler. Değerler, özellikle kariyer seçenekleri de dâhil olmak üzere yaşamımızla ilgili kararlar alırken önemli bir rehber görevi görür.

Değerleriniz önceliklerinizi belirler ve hayatınızın sizin istediğiniz şekilde gidip gitmediği konusunda ipuçları verir. Yaptığınız şeyler ve davranış şekliniz değerlerinizle eşleştiğinde genellikle hayatınızdan memnun olursunuz. Diğer taraftan seçtiğiniz meslek, yaptığınız bir iş kişisel değerlerinizle uyumlu olmadığında, bu durum gerçek bir mutsuzluk kaynağı olabilir.

Bu nedenle mesleki değerleri belirlemek ve bunun için özel bir çaba harcamak önemlidir. Örneğin kendinize zaman ayırmak, ailenize zaman ayırmak sizin için öncelikli bir değer ise, seçeceğiniz mesleğin de bu değer ile örtüşmesi sizi mutlu eder. Diğer taraftan çok uzun çalışma saatleri, izne ayrılamamak sizin için mutsuzluk kaynağı olabilir. Bir başka kişi ise bu durumdan rahatsız olmayabilir.

Değerler genellikle değişiklik göstermemekle birlikte zaman içerisinde yaşantılarımıza bağlı olarak değişen değerlerimiz de vardır. . Mesleğinize başlarken, para ve statü sizin için ön önemli önceliğe sahip olabilir. Fakat bir aileye sahip olduktan sonra, iş - aile hayatı dengesi daha çok değer verdiğiniz şey olabilir.

Geleceğinize yönelik kariyer seçimleri yaparken değerlerinizi anlamak ve göz önünde bulundurmak gerçekten yardımcı olabilir. Kendi değerlerinizi biliyorsanız, bunları hayatınızı nasıl yaşayacağınız konusunda kararlar almak için kullanabilirsiniz. Değerlerinizi anlayabilmek için kendinize şu tarz sorular sorabilirsiniz.

  • Nasıl bir ortamda çalışmak beni mutlu eder?
  • Açık alanda mı, masa başında mı çalışmak isterim?
  • Rekabetçi ortamlar mı yoksa ekip çalışması mı isterim?
  • Kazanç durumu ne olmalıdır?
  • Toplumsal olarak mesleğin sunduğu saygınlık ne kadar önemlidir?

Mesleki Değer Ölçeği

Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi’nde yer alan Mesleki Değer Ölçeği, hayatınızdaki gerçek öncelikleri anlamak için size yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Mesleki Değer Ölçeği toplam 48 maddeden oluşmaktadır. Doldurulması yaklaşık 20-30 dk sürmektedir. Değer Ölçeği tamamlandığında bireylerin Meslek Değerleri belirtilmekte ve 5 üzerinden aldıkları ortalama puanlar ile bu değerlerin ne anlama geldiğine ilişkin kısa açıklamalara yer verilmektedir. Ölçekte yer alan 10 meslek değeri “Yeteneğini Gösterme, Yaratıcılık, Başarı, Ekip Çalışması, Çalışma Koşulları, Liderlik, Gelir Durumu, Tanınma, Kişisel Gelişim, Özerklik” dir.

Mesleki Değer Ölçeği için tıklayın.

Değerler konusunda çalışma kağıtları için tıklayın.

Bu içerik toplam 3790 kez görüntülenmiştir.
Portal içerikleri bugün 2.010 kez görüntülendi, 01.01.2018 tarihinden itibaren 1.860.071 tekil ziyaretçi tarafından ziyaret edildi.