KENDİNİ KEŞFET

Yetenekler

Sayıları zihinden rahatlıkla hesaplayabilir misiniz?, Başkalarını konuşarak ikna edebilir misiniz? Gideceğiniz yönü rahatlıkla bulabilir misiniz? Haritaları okuyabilir misiniz? bu gibi soruların cevabı bizlere yetenekli olduğumuz alanlar konusunda ip uçları vermektedir. Yetenek, doğuştan gelen yönleri bulunmakla birlikte; eğitim yoluyla, çabayla ve etkileşimle gelişmektedir. Doğuştan gelen potansiyel eğitim yoluyla ve üzerinde çalıştıkça daha çok gelişmektedir. Bir yetenek genel anlamda bir işi ne kadar iyi yaptığınız, diğer insanlara göre ne kadar başarılı ve hızlı yaptığınızla ilişkili sahip olduğunuz potansiyeldir. Her insanın yetenekli olduğu pek çok alan vardır ve bu alanlar birbirinden farklıdır. Önemli olan bu yeteneklerin farkında olmak, sahip olduğunuz potansiyeli en üst seviyelere taşıyabilmektir. Yetenekler kariyer planlarımızda önemli faktörlerden birisidir. Yetenekli olduğunuz ve ilgi duyduğunuz alanlarda eğitim ve iş/meslek seçimleri yapmak sizi daha üretken ve mutlu kılacaktır.

Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi’nde yer alan yetenek ölçeği kendinizi tanımanız için fırsatlar sunmayı amaçlamaktadır.

Yetenek ölçeği algılanan yeteneği ölçen 40 maddeden oluşmaktadır. Ortalama cevaplama süresi 30 dakikadır. Bu ölçek Gardner’ın Çoklu Zeka kuramından esinlenilerek bireylerin 8 yetenek türüne ilişkin algılarını ölçmektedir. Bu yetenek alanları Sözel-Dilbilimsel, Mantıksal-Matematiksel, Görsel-Uzamsal, Bedensel-Devinimsel, Müziksel-Ritmik, Sosyal-Kişilerarası, Kişisel-İçsel ve Doğacıdır.

Yetenek ölçeği için tıklayın.

Öğrenciler İçin Kariyer Rehberliği El Kitapçığı

“Özellikle Kız Çocuklarının Okula Devam Oranlarının Artırılması Projesi” kapsamında oluşturulan materyalde etkili bir kariyer planlaması için gençlerin ihtiyaç duyabileceği bilgilere yer verilmektedir. Kariyer planlama, kendini tanıma konularında bilgilere ve uygulamalara yer vermektedir.

Klavuza erişmek için tıklayın.

Veliler İçin Kariyer Rehberliği El Kitapçığı

Özellikle Kız Çocuklarının Okula Devam Oranlarının Artırılması Projesi” kapsamında oluşturulan materyal anne babaların çocuklarının kariyer gelişimine nasıl yardımcı olabilecekleri konusunda bilgiler içeriyor. Bu çerçevede materyalde çocuğun eğitime erişimi, çocuğun gelişimi, hedef belirleme ve planlama konularına değinilmiştir.

Klavuza erişmek için tıklayın.

Bu içerik toplam 3953 kez görüntülenmiştir.
Portal içerikleri bugün 1.952 kez görüntülendi, 01.01.2018 tarihinden itibaren 1.860.021 tekil ziyaretçi tarafından ziyaret edildi.