KENDİNİ KEŞFET

İlgiler

İlgileriniz, kendini keşfetme yolculuğunda ve kariyer planı yaparken sizlere yardımcı olan faktörlerden birisidir. İlgileriniz serbest zamanlarınızda ne yapacağınızı, tatil etkinliklerinizi, iş ve meslek seçimlerinizi, arkadaşlarınızla geçirdiğiniz zamanı ne için kullandığınızı etkiler. Sevdiğiniz dersler size ilgi alanlarınız konusunda ipuçları verir. Kimi insanların ilgi duyduğu bazı alanlar yetenekleri ile de birleşerek kariyer seçimleri üzerinde etkili olur. Örneğin okumaktan, yazmaktan kendisini yazılı ya da sözlü olarak ifade etmekten hoşlanan birisi, serbest zamanlarında hikâyeler yazabilir, topluluk önünde konuşmalar yapmaktan keyif alabilir, kitap okuma için özel zamanlar ayırırlar. Bu kişiler gelecekte kendilerine meslek seçerken yazarlık, gazetecilik, Türkçe Öğretmenliği gibi alanları seçebilirler. İlgilerinizi belirlerken

  • En çok keyif aldığınız etkinlikleri ve neden keyif aldığınızı düşünün.
  • Birden fazla alana ilgili iseniz bunlar arasında size en yakın gelen, sizi en mutlu edeni belirleyin.
  • Hangi alan için daha çok zaman ayırdığınıza bakın.
  • Çevrenizdeki bireylerin görüşlerine başvurun.

İlgilerinizi keşfetmeye hazır mısınız? Tıklayın.

Mesleki Alan İlgilerinizi Belirlemenize Yardımcı Anket ve Ölçekler

Mesleki Alan İlgi Ölçeği

Mesleki ilgi alanlarınızı keşfetmek için, Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi’nde yer alan Mesleki Alan İlgi Ölçeği’nden yararlanabilirsiniz. Mesleki Alan İlgi Ölçeği 72 maddeden oluşmaktadır. Ölçek ortalama olarak 20-30 dakika arasında doldurulmaktadır. Sonucunda elde edilen profil meslekler ile ilişkili ilgi alanlarına yönelik bilgi vermektedir. Bu alanlar Eğitim-Öğretim, Ziraat-Açık Alan, Siyasal-Mali Bilimler, Sağlık, İletişim-Medya, Yabancı Dil, Türk Dili, Psikoloji, Hukuk, Bilgisayar, Matematik, Fen Bilimleri, Mühendislik ve Görsel Sanatlardır.

Mesleki Alan İlgi Ölçeği’ne ulaşmak için tıklayın.

Meslekler ve İlgi Alanlarım Anketi

Mesleklerim ve ilgili alanlarım anketi sizin hoşlandığınız etkinlikler ve derslerden yola çıkarak hangi meslek gruplarına yönelebileceğiniz ile ilgili ipuçları sunmayı amaçlıyor. Anketi yaklaşık 5-10 dakikada doldurabilirsiniz. Sonucunda ortaya çıkan meslek gruplarını inceleyebilir, hangi ilgi alanlarının hangi yetenekler ve kişilik özellikleri ile ilişkili olduğunu araştırabilirsiniz.

Meslek grupları ve ilgileriniz ile ilgili ipuçları elde etmek için tıklayın.

Meslek Alanlarına Yönelim Belirleme Envanteri (MAYBE)

Bu envanter 8, 9 veya 10. Sınıfta okuyan öğrencilere yönelik geliştirilmiştir. Envanterde öğrencilerin yetenek algıları ile ilgilerini belirlemeye dönük toplam 206 madde vardır ve cevaplaması yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Öğrencilerin her bir ifadeyi okuduktan sonra evet ya da hayır şeklinde cevaplamaları beklenmektedir. Envanter maddelerinden bazıları eksik bırakıldığında öğrencilerin sonuçları görme şansı yoktur, dolayısıyla 206 maddenin tamamının işaretlenmesi gerekmektedir. Sonuç ekranında ayrıca öğrencilerin verdiği cevaplara göre en yatkın olduğu 5 bölümün adı ve 100 üzerinden uygunluk puanı ile en az yatkın olduğu 5 bölüm ve uygunluk puanı yer almaktadır.

Envantere erişmek için tıklayın..

Bu içerik toplam 5098 kez görüntülenmiştir.
Portal içerikleri bugün 1.993 kez görüntülendi, 01.01.2018 tarihinden itibaren 1.860.058 tekil ziyaretçi tarafından ziyaret edildi.